مدیر امور اعتباری بانک مسکن در گفت و گو با هیبنا تشریح کرد

جزییات دو بیمه مسکن مهر

  • 1398/05/06 08:46:34
  • 0 نظر
  • 9047
  • منبع : پایگاه خبری بانک مسکن
  • کد خبر : 40768

محمد حسن علمداری، مدیر امور اعتباری بانک مسکن در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن-هیبنا در تشریح جزییات دو بیمه مسکن مهر خاطرنشان کرد: این دو بیمه به دنبال برخورداری واحدهای مسکن مهر از تسهیلات بانکی تعریف شده است که برای استفاده در زمان مورد نیاز و شرایط خاص به متقاضیان و مالکان واحدهای مسکونی مهر در سراسر کشور تعلق می گیرد.

وی در این رابطه از دو نوع بیمه مالی یا بیمه خسارت برای واحدهای مسکن مهر و همچنین بیمه عمر برای صاحبان این واحدهای مسکونی خبر داد و گفت: تمام افرادی که اقدام به دریافت تسهیلات مسکن می کنند واحد آن ها به لحاظ بازپرداخت تسهیلات بیمه می شود به این معنا که در شرایط مشخصی مانند بروز حوادث غیرمترقبه تسهیلات آن ها بیمه بوده و بیمه اقدام به بازپرداخت این تسهیلات می کند.
علمداری توضیح داد: در برخی موارد افرادی که به واسطه دریافت تسهیلات از بانک مسکن موفق به تامین مسکن اعم از خرید و ساخت شده اند به دلیل بروز حوادث غیرمترقبه همچون آتش سوزی،سیل،زلزله و ... قادر به بازپرداخت اقساط خود نیستند بنابراین بانک مسکن همه تسهیلات گیرندگان را به لحاظ بازسازی ملک مورد تسهیلات بیمه می کند تا در صورت بروز مشکلات و حوادث گفته شده بیمه خسارت وارده به لحاظ باسازی ملک مورد تسهیلات دریافتی بخشی از خساراترا جبران کند.
وی افزود: با این حال تسهیلات گیرندگان باید توجه داشته باشند بیمه مالی تنها مربوط به میزان تسهیلات است و وسایل منزل در این طرح بیمه نمی شود بنابراین برای بیمه ساختمان بیش از مبلغ تسهیلات و وسایل منزل متقاضیان می توانند از طریق شرکت های بیمه وارد عمل شده و بیمه نامه ای جداگانه تهیه کنند.
مدیر امور اعتباری بانک مسکن خاطرنشان کرد: این بیمه مشمول دارندگان واحدهای مسکن مهر نیز می شود و در صورت بروز هر نوع خسارتی برای این واحدها، شرکت های بیمه اقدام به تامین خسارت تا سقف تسهیلات می نمایند.
وی همچنین در تشریح بیمه عمرنیز توضیح داد: در این روش نیز کلیه دارندگان مسکن مهر که به لحاظ سنی کمتر از 60 سال سن داشته باشند و از نظر جسمی در صحت وسلامت قرار داشته باشند بیمه عمر می شوند؛ در این نوع بیمه نیز در صورت فوت افراد بیمه مسئولیت بازپرداخت بدهی ناشی از دریافت تسهیلات مسکن مهر را تقبل می کند و بدهی فرد مذکور به وراث وی منتقل نمی شود.
علمداری همچنین از برخورداری این واحدها از بیمه خسارت خبر داد و گفت:در صورتی که مدت تقسیط تسهیلات دریافت شده به علاوه عمر فرد از 70 سال تجاوز نکند فرد مشمول دریافت بیمه خسارت یا همان بیمه مالی می شود؛ به این معنا که در ابتدای دریافت تسهیلات در صورتی که بازپرداخت اقساط به عنوان مثال 10 ساله تعیین شود فرد باید در پایان دوره بازپرداخت تسهیلات کمتر از 70 سال سن داشته باشد تا بتواند مشمول این نوع بیمه شود.
وی با بیان اینکه حق بیمه مربوط در دو سال اول بازپرداخت اقساط مسکن مهر محاسبه و بسته به میزان تسهیلات دریافتی به اقساط تسهیلات اضافه می شود گفت: این رقم، رقمی ناچیز است که همه تسهیلات گیرندگان واحدهای مسکونی آن را به صورت اقساطی پرداخت می کنند و نیازی به پرداخت آن به صورت نقدی و یکجا وجود ندارد.
وی هدف از در نظر گرفتن این دو نوع بیمه برای تسهیلات گیرندگان را آینده نگری و ایجاد نوعی اطمینان در تسهیلات گیرندگان از بابت تضمینی برای بازپرداخت تسهیلات در صورت بروز حوادث و فوت عنوان کرد؛ به خصوص آنکه تسهیلات دریافت شده در زمان فوت فرد تسهیلات گیرنده منجر به ایجاد بار مالی برای وراث نشود.

نظرات
  • 0 نظر