نماینده شهرستان مراغه و عجبشیر در مجلس:

مسئولیت کنترل بازار محصولات کشاورزی بر عهده وزارت جهاد است

  • 1401/08/05 14:13:05
  • 0 نظر
  • 969
  • منبع : مهر
  • کد خبر : 564802

به گزارش فبنا، علی علیزاده ظهر امروز پنج شنبه در جشنواره برداشت سیب مراغه مسئولیت افزایش قیمت سیب و آسیب دیدن سیب‌های زیر درختی را متوجه مسئولان دانست و افزود: تنها دغدغه کشاورزان باید کاشت، داشت و برداشت محصولات شأن باشد نه بازاریابی آن، به خصوص در صورتی که سیب مراغه از لحاظ کیفیت یک برند محسوب می‌شود.

علیزاده مسئولیت کنترل بازار کشاورزان بر عهده وزارت جهاد کشاورزی دانست و ادامه داد: در حالی که اعتبارات اختصاص داده شده برای وزارت جهاد کشاورزی برای آنها کفایت نمی‌کرد اضافه شدن این بار مسئولیت نیز مشکلات وزارت جهاد کشاورزی را چندین برابر کرد.

وی ادامه داد: نگرانی کشاورزی را که اکنون از کم بودن کیفیت سم و کود کشاورزی گلایه دارند می‌توان با کشاورزی قراردادی به حد حداقل رساند چرا که در شهرستان مراغه سیب بالای 300 هزار تن در سال تولید می‌شود که با توجه به توسعه باغات این رقم به 400 هزار تن و بالاتر از آن افزایش خواهد پیدا کرد.

علیزاده بهانه کمبود آب برای توسعه باغات را انکار کرد و افزود: در شهرستان مراغه قریب به 15 هزار چاه غیر مجاز وجود دارد و روز به روز این امر به جای کاهش افزایش پیدا می‌کند و امکان مهار این امر وجود ندارد و بحران کمبود آب در آینده مشکل جدی برای ما خواهد شد.

وی احداث سد به خاطر احیای دریاچه ارومیه را غیر ممکن دانست و گفت: بی شک اگر به این امر تدابیری اندیشیده نشود در سال‌های آینده مشکلات جدی را در پی خواهد داشت و جهاد کشاورزی باید پیگیر این مسئله شوند و برنامه ریزی های لازم را اجرا کند.

علیزاده ادامه داد: هماهنگی بین وزارت نیرو و وزارت جهاد کشاورزی لازم است تا تمامی چاه‌های غیر مجاز حذف به و به جای آنها چاه‌های عمیق حفر شود و با انجام کشاورزی مکانیزه در حفظ آب‌های زیرزمینی سهیم شوند.

وی از رئیس امورات و رئیس سازمان جهاد کشاورزی خواستار شد تا این موضوع را بسیار جدی بگیرند تا در سال‌های آتی این مسئله مشکل ساز نشود.

نماینده شهرستان مراغه و عجب شیر در مجلس شورای اسلامی به افزایش میزان تولید و برداشت سیب تاکید کرد و ادامه داد: اکنون میزان برداشت سیب 500 هزار تن می‌باشد که بی شک این رقم افزایش خواهد یافت و وظیفه مسئولین در این عرصه برنامه‌ریزی برای بازار مصرف و فراوری محصولات می‌باشد.

وی ادامه داد: به اضافه اینکه برای ظرفیت بازار برای تازه خوری میوه باکیفیت سیب مراغه باید تدابیری اندیشیده شود باید برای سیب‌های درجه دو و درجه 3 نیز تدابیری اندیشیده شود چراکه هیچ صنایع تبدیلی مستقر در شهرستان مراغه وجود ندارد به غیر از چندین کارگاه انگشت شمار آنها نیز قابلیت برنامه ریزی روی آن ندارند.

وی با اشاره به مشکلات سد احمد و پیگیری شخصی خود در این خصوص افزود: سیستم ضعیف ادارات و سازمانها مشکلاتی را در این خصوص به وجود آورده بود که این مسئله نیز حل شد و امید است در روزهای آینده شهرک صنایع تبدیلی کلنگ زنی شود چراکه استقبال سرمایه‌گذاران در این عرصه قابل توجه می‌باشد.

نظرات
  • 0 نظر