ساعت پنج‌ونیم عصر؛

مهمان تازه‌وارد با آپارتمان کلیدنخورده

  • 1399/04/10 00:19:39
  • 0 نظر
  • 36
  • منبع : بورس نیوز
  • کد خبر : 211558

مهمان تازه‌وارد با آپارتمان کلیدنخورده

 

به گزارش فبنا، ، سخنگوی راه‌پله‌ها خبر آورده که گویا پشت‌پرده بورس‌بازان می‌خواهند از آب‌گل‌آلود ماهی بگیرند و "بورس‌مسکن" را روانه ارکان کنند؛ پیشنهاد عرضه املاک در بورس خودش به نتیجه نرسیده که بعضی‌ها از طرح عرضه خودرو در بورس سخن می‌گویند. این روزها آنقدر طنز و جوک پیرامون بازارسرمایه افزایش داشته که نمی‌دانیم بخندیم یا متعجب بمانیم از رفقای پیری که مدعی بورس‌بازی هستند.

 

عقب‌ماندگان حقوق‌بگیر
بازار سرمایه ما در 2 سال اخیر از جهاتی آنقدر رشد کرده که چشم دنیا رو به خود خیره کرده؛ اما گویا نه فقط زیرساخت ها از رشد بازار عقب هستند که حتی برخی دوستان متولی و مسوول هم هنوز خود را با بازار سرمایه این روزها بروز نکرده اند و کماکان رفتارهای عهد قلقلی میرزا نشان می دهند.
امروز سیستم معاملات طبق روال عادی این چند وقت باز هم هنگ بود و قیمت واقعی خریداران و فروشندگان نمایش داده نمی شد و خیلی از فعالان بازار، بدون آنکه بفهمند طرف مقابل در چه قیمتی ثبت سفارش کرده، خریدند و یا فروختند! به لحاظ فقهی گویا معامله ای که در آن قیمت مبهم باشد، ایراد داشته و بعضی سهامداران با تکیه بر این موضوع، خواستار ابطال معاملات شدند. اما عجیب اینجا بود که بعد از تماس با مسوولان کمیته فقهی بازار، دوستان بزرگوار گفتند چی؟ اختلال؟ کجا بود ما که نه دیدیم و نه می فهمیدیم شما چه می گویید. گزارشی جامع از اختلال و علت اختلال سامانه معاملات تهیه کنید و به ما برسانید تا در جلسات بعدی مان، به آن بپردازیم! خواستیم از مراجع فقهی و مذهبی در این مورد بپرسیم که متاسفانه چند کارشناس فقهی و اقتصادی که جواب ما را دادند، اصلا با سازوکار بازار سرمایه آشنایی نداشتند تا بتوانند راهنمایی درستی داشته باشند!
خواستیم بگوئیم لطفا همانطور که برای جذب سرمایه های مردم به این بازار می کوشید، برای فرهنگ سازی و معرفی این بازار هم تلاش کنید تا نهادهای مختلف اقتصادی و سیاسی و فرهنگی و مذهبی کشورمان با شنیدن واژه بورس، فقط شکل علامت سوال نشوند. ضمن اینکه انتظار می رود متولیان این بازار حداقل تایم معاملات، بیدار باشند و بازار را رصد کنند؛ نه اینکه ما بخواهیم بیدارشان کنیم و بعد با حیرت بپرسند "چی؟! "

 

دامنه نوسان وقتی دست ضعفا را گرفت
بعضی ها مرتبا به دامنه نوسان معاملات گله می کنند و معتقدند دامنه نوسان باید حذف شود؛ اما حتی اگر فقط امروز بازار را به دقت بررسی کنیم متوجه می شویم که این دامنه نوسان محدودکننده ای که داد خیلی ها را درآورده، ضامن حفظ سرمایه های خیلی ها هم بوده است. امروز در دارا یکم هر یونیت، اعداد عجیب و غریبی به خود دید؛ برخی زیر 3 هزار تومان سفارش فروش گذاشتند و بعدش گفتند ما حواس مان پرت بوده ، یک صفر ناقابل کم گذاشته ایم؛ برخی دیگر هم راضی بودند هر یونیت را 50 هزار تومان بخرند! این حجم اختلاف نشان می دهد خرید و فروش ها چندان رنگ و بوی تحلیل ندارد و بعضی دوستان بزرگوار، این بازار را با کازینو اشتباه گرفته اند.

 

تامین مالی، پَر
تعداد بورس بازان رو به افزایش است و کدهای معاملاتی فعال از 13.5 میلیون نفر فراتر رفته؛ حجم نقدینگی وارد شده هم نشان می دهد خیلی از فعالان این بازار، خوب پولی در جیب دارند. اما حیف که ماهیت این بازار به فراموشی سپرده شده و همه یادشان رفته این بازار باید به تامین مالی بنگاه های اقتصادی کمک کند. مثلا یکی از بنگاه های اقتصادی بزرگ کشور، 35 زیر مجموعه غیر بورسی دارد که در صورت عرضه در بازار، هم عملکرد شفاف تری خواهد داشت و هم نقدینگی مناسبی جذب خواهد کرد؛ ولی گویا به مانع رسیده اند. حالا این مانع چیست و آیا واقعا دوستان در ملاصدرا کم لطفی می کنند یا خودشان علاقه ای به شفافیت ندارند، ما نفهمیدیم.

نظرات
  • 0 نظر